Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6933BGFz
Phoenix GPS/GLONASS/Galileo Iridium Certified Screw Mount Antenna
Connections (2)
1×
IRIDIUM
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 80 × 74 × 25.6 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 , Iridium Certified |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
IRIDIUM
| Standards | IRIDIUM |
|---|---|
| Frequency | 1616-1627 |
| Peak Gain (dBic) | ~5.2 |
| Efficiency (%) | ~68.1 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Polarization | RHCP |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7V |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
High Performance
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Anti-Rotation Mounting
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Iridium Certified Antenna
5.2 dBic IRIDIUM Peak Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Satellite Communication
Antenna band list
Compatible mounting brackets
2JB03Ha
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ja
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series