Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2JM0401GF
GPS/GLONASS/Galileo Pre-Filter 28 dB Gain Low Noise Antenna
Connections (1)
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Snap-in Mount Module |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 18 × 18 × 7.3 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~3.6 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Noise Figure (dB) | 1.8 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Internal Antenna
Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Low Noise Figure
Low Power Consumption
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Internal Antenna Solutions