Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6033PGF
Falcon GPS GLONASS Galileo Iridium Certified Adhesive Mount Antenna
Connections (2)
1×
IRIDIUM
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Adhesive Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 80 × 76 × 13/16 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | Iridium Certified |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
IRIDIUM
| Standards | IRIDIUM |
|---|---|
| Frequency | 1616-1627 |
| Peak Gain (dBic) | ~4.5 |
| Efficiency (%) | ~76 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Axial Ratio (dB) | 3 max. |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Polarization | RHCP |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7V |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Iridium Certified Antenna
4.5 dBic IRIDIUM Peak Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Satellite Communication