Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J4D01MP2F - L1L2
High Precision GPS/SBAS/RTK/L1/L2 Active Adhesive-Magnetic Mount Antenna
Connections (1)
1×
High Precision GPS / GLONASS - L1 / L2
| Mounting | Adhesive Mount, Magnetic Mount, Magnetic/Adhesive Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 41 × 34 × 13.5/14.5 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
High Precision GPS / GLONASS - L1 / L2
| Technologies | GPS/QZSS/Galileo/SBAS/RTK/L1L2 |
|---|---|
| Bandwidth (MHz) | 1227, 1575 |
| Bands | L2, L1 |
| Frequency | 1227.6, 1575.42 |
| Standards | GPS(L2C), QZSS(L2C), GPS(L1C), QZSS(L1C), Galileo(E1), SBAS (L1) |
| Return Loss (dB) | ~-15.5, ~-23.6 |
| VSWR | ~1.4:1, ~1.1:1 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3dB max |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage (V) | 1.5 - 6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 3 V |
| Noise Figure (dB) | 1.6 @ 3V |
| Current Consumption (mA) | 16 @ 3V |
| Power Consumption (mW) | 48 @ 3V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~40 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Adhesive Mounting sticker included
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Low Power Consumption
L1/L2 Multi-Band-Constellation
High Precision Navigation
Voltage Range 1.5 - 6.0 V
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime