Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6507BGF-M18-SP
TETRA/UHF, GPS/GLONASS/Galileo Heavy Duty Antenna
Connections (2)
1×
TETRA / UHF / LMR - 380-470 MHz
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 136 × 31.5 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 , IK09 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
TETRA / UHF / LMR - 380-470 MHz
| Standards | TETRA/UHF |
|---|---|
| Frequency | 380-470 |
| VSWR | ~4.8:1 |
| Efficiency (%) | ~36.8 |
| Peak Gain (dBi) | ~-0.2 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 50 |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1610 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | RHCP |
| Active Gain (dB) | 23 @ 3 V, 24 @ 5 V |
| Saw Filter Type | Post-Filter |
| Voltage Range (V) | 2.7 - 5.5 |
| Noise Figure (dB) | 1.2 |
| Current Consumption (mA) | 22 @ 5V |
| Power Consumption (mW) | max 138 mW |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Dependent
Customizable Cable and Connector
Anti-Rotation Mounting
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
GNSS Voltage Range 2.7 - 5.5 V
24 dB GNSS Active Gain
Public safety TETRA Antenna
Post-Filter GNSS
-0.2 dBi TETRA Peak Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Security & Safety
Defense & Public Safety
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Antenna band list
Compatible mounting brackets
2JB03Ha
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ja
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series