Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J4800PGF
Cellular GPS/GLONASS/Galileo Adhesive Pre-Filter Antenna
Connections (2)
1×
3G / 2G / Cellular
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Adhesive Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 83 × 35 × 13.3 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Note | Antenna 2J4800PGFR equipped with 10K resistor for antenna detection is available. |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
3G / 2G / Cellular
| Standards | 2G and 3G |
|---|---|
| Frequency | 824-960, 1710-2170 |
| VSWR | ~1.4:1, ~1.3:1 |
| Efficiency (%) | ~57, ~49 |
| Peak Gain (dBi) | ~3.0, ~1.3 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| VSWR | <=1.4:1 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | RHCP |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 Typ |
| Power Consumption (mW) | 24.3 Typ |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
3.0 dBi 3G 2G Peak Gain
Low Profile
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Applications
Cellular & Wireless
Industrial & Automation
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime