Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J7524B
4G LTE/3G/2G High Performance IP67 IP69K Customizable Antenna
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 64 × 81.4 mm |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69K |
| Standard colors |
Black
White
|
Antenna and electrical specifications
4G LTE / Cellular / LPWA / NB-IoT
| Standards | 2G,3G and 4G |
|---|---|
| Frequency | 698-960, 1710-2170, 2500-2700 |
| VSWR | ~1.9:1, ~1.2:1, ~1.5:1 |
| Efficiency (%) | ~54.7, ~59.5, ~49.4 |
| Peak Gain (dBi) | ~1.5, ~2.9, ~2.7 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 25 |
Antenna Description
Key Features
Applications
Antenna band list
| Parameters | 4G LTE Antenna | ||
| Frequency (MHz) | 698-960 | 1710-2170 | 2500-2700 |
| Band (MHz) | 700, 850, 900 | 1700, 1800, 1900, 2000, 2100 | 2500, 2600 |
| 4GLTE Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B17, B18, B19, B20, B26, B27, B28, B29, B44, B67, B68, B85 |
B1, B2, B3, B4, B9, B10, B25, B33, B34, B35, B36, B37, B39, B65, B66, B70 |
B7, B38, B41, B69 |
| 3GCELL Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B19, B20, B26 |
B1, B2, B3, B4, B9, B10, B25, B33, B34, B35, B36, B37, B39 |
B7, B38 |
| 2GCELL Bands | 710, 750, 810T, 850, 900P, 900E, 900R |
1800DCS, 1900PCS | |
| CDMACELL Bands | BC0, BC2, BC3, BC7, BC9, BC10, BC12, BC18, BC19 |
BC1, BC4, BC6, BC8, BC14, BC15 |
BC13, BC16 |
Compatible mounting brackets
2JB03H
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J47xx, 2J6Axx, 2J60xx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J76xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ha
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03J
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J47xx, 2J6Axx, 2J60xx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J76xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ja
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series