Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6901BC3F - L1L5
High Precision GPS/GLONASS/QZSS/IRNSS/SBAS/L1/L5 Screw Antenna
Connections (1)
1×
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 80 × 74 × 25.6 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Technologies | GPS/Glonass/Beidou/QZSS/Galileo/IRNSS/SBAS/L1L5 |
|---|---|
| Bandwidth (MHz) | 1176, 1561-1606 |
| Bands | L5, L1 |
| Frequency | 1176.45, 1561.098, 1575.42, 1602.00 |
| Standards | GPS(L5), BeiDou(B2a , QZSS(L5), Galileo(E5a), IRNSS(L5), GPS(L1C), GLONASS(L1OF), BeiDou(B1), QZSS(L1C), Galileo(E1), SBAS (L1) |
| Return Loss (dB) | ~-12.8, ~-12.6 |
| VSWR | ~1.8:1, ~1.6:1 |
| Efficiency (%) | ~60.6, ~68.6 |
| Passive Peak Gain (dBi) | ~3.1, ~4.2 |
| Average Gain (dB) | ~-1.8, ~-1.5 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3dB max |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage (V) | 1.5 - 6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 3 V |
| Noise Figure (dB) | 1.6 @ 3V |
| Current Consumption (mA) | 16 @ 3V |
| Power Consumption (mW) | 48 @ 3V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~40 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Anti-Rotation Mounting
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Low Power Consumption
High Precision Navigation
Voltage Range 1.5 - 6.0 V
L1/L5 Multi-Band-Constellation
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Antenna band list
Compatible mounting brackets
2JB03Ha
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ja
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series