Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J4F01MGF
Compact GPS/GNSS/GLONASS/Galileo 28db Gain IP67 Magnetic Mount Antenna
Connections (1)
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Magnetic Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 28 × 25 × 13 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Magnetic Force | 16 N (placed on 0.8mm thick steel sheet) |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~4.3, ~3.8 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Noise Figure (dB) | 1.5 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime